ÖZEL YATLARIN, TİCARİ YATLARIN, YOLCU MOTORU VE GEMİLERİNİN TEKNİK DONANIM STANDARDI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.
 • En az kapasite miktarı ve teknedeki kişi sayısı kadar Yetişkin Can Yeleği;
 • En az kapasitenin %10'u veya çocuk sayısı kadar Çocuk Can Yeleği;
 • En az kapasitenin %2.5'i veya bebek sayısı kadar Bebek Can Yeleği bulundurulmalıdır.  KULLANMA TALİMATI
  Eğer kullanmasını ve giymesini bilmiyorsanız can yeleği veya yüzdürme yardımcısı sahibi olmak güvenliğiniz için bir garanti teşkil etmez.
  1. Can yeleği veya yüzdürme yardımcısını sürekli giymelisiniz, fakat bu uygulanabilir değildir. Rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurunuz. 2. Kemerleri kapalı ve güvenli olacak şekilde ayarlayınız.
 • Her zaman fermuar ve tokalar kapalı olacak şekilde giyiniz.
 • Acil bir durumdan önce kullanma tatbikatı yapın.
 • Suda deneyin böylece ekipmanın fonksiyonunu ve size nasıl bir yüzme pozisyonu verdiğini gözlemleyebilirsiniz.
  3. Çocuklara can yeleği veya yüzdürme yardımcısını giymeyi öğretin. Kendi başlarına kullanabilmeliler. Çocuklar denize girdiklerinde panik olurlar. Bu da onların kollarını ve bacaklarını hızlıca hareket ettirmelerine neden olur.Can yeleği veya yüzdürme yardımcısı çırpınan çocuğun yüzünü yukarıda tutamayabilir. Bu yüzden suda ve karada giymeyi öğretin. Can yeleği veya yüzdürme yardımcıları çocuk bakıcıları değildir.Çocuk ister karada ister denizde olsun bunları giymelidir ve ebeveyni her zaman çocuğun yanında olmalıdır.
  4. Can yeleği veya yüzdürme yardımcısını seçerken, başka kıyafetler ile de kullanılabileceği daima aklınızda olsun.
  5. Can yeleği veya yüzdürme yardımcınız fırtınalı koşullarda, durgun hava koşullarına göre aynı davranışı göstermeyebilir. Giydiğiniz elbiseler ve cebinizde taşıdığınız eşyalar çalışmasını değiştirebilir.Eğer ağızınız suyun üzerinde kalmıyorsa , yeni bir tane alın ya da daha fazla kaldırma kabiliyeti olanı seçin.
  6. Can yeleği veya yüzdürme yardımcısı gibi yüzdürücü cihazlar yalnız boğulma riskini azaltır. Kurtulmayı garanti etmez.
  BAKIMI, SAKLANMASI VE YENİLEME
  Bu yüzdürme yardımcıları ve can yelekleri tam performans ve uzun ömür için üretilmiş ve test edilmiştir.Bu özelliklerini,aşağıdaki uyarılara uyulması durumunda korur.
  1. Daima can yeleğinin veya yüzdürme yardımcısının doğru giyildiğinden emin olun.
  2. Kullanımdan sonra, can yeleği veya yüzdürme yardımcısını önce tatlı su ile yıkayın ve doğal olarak kurumasını sağlayın, daha sonra kuru bir ortamda saklayın. Uzun periyotlarda güneş altında bırakmayın.Çamaşır makinasında yıkamayın. Yağ ve benzeri lekeler elde, sabunlu su ile çıkarılabilir. Hiçbir zaman radyatörün üzerinde,ısıtıcı ile, ya da herhangi bir ısı kaynağı ile kurutmayınız.
  3.Yüzdürme yardımcınızı veya can yeleğinizi kullanmadan önce kontrol ediniz. Tüm parçalarını (fermuar, şeritler, düdük, kumaş, toka ve kemer) dikkatlice inceleyiniz, düzgün çalışmasından emin olunuz. Düzgün çalışmayan can yeleği veya yüzdürme yardımcısını kullanmayınız, yenisini temin ediniz.
  4. Can yeleği veya yüzdürme yardımcısını, yastık, minder, usturmaça ya da benzeri zarar verecek şekilde kullanmayınız. Asla ürün üzerinde değişiklik veya ekleme yapmayınız. Bu, ürünün performansını düşürür.
  5. Her yıl can yeleği veya yüzdürme yardımcınızı kontrol edin. Renginde açılma, fonsiyon görmeyen bir kısım tespit ederseniz mutlaka can güvenliğiniz açısından yeleğinizi yenileyiniz.
  6. Can yeleği veya yüzdürme yardımcınızı çevresel faktörlerden etkilenmeyecek yerlerde depolayınız.
  7. Depolama işlemini, can yeleği veya yüzdürme yardımcısına zarar verebilecek şekilde yapmayınız,üzerine büyük ağırlıklar koymayınız.
  8. Tekneniz kullanımda değil iken can yeleğini veya yüzdürme yardımcınızı uzun süreli olarak bırakmayınız.
  9. Teknede can yeleklerinin bulunduğu yerlere "can yelekleri buradadır" işareti koyun.
  10. Can yeleklerinin bakımı sizin sorumluluğunuzdadır. Yenilenmesi kendi kararınız olabileceği gibi o ülkenin sörveyörleri ya da klas kuruluş sörveyörlerine bağlıdır.
  NAKLİYESİ
  1. Can yeleği veya yüzdürme yardımcınızı zarar görmeyecek şekilde nakliye ediniz.
  2. Nakliye sırasında uzun süre güneş ışığına, darbeye, keskin yüzeylere, kimyasallara maruz bırakmayınız ve kuru bir ortam sağlayınız.
  ELDEN ÇIKARMA
  Çevre koruma şartlarına uygun olarak uzaklaştırınız.
  YÜZDÜRME YARDIMCISI İLE CAN YELEĞİ FARKLIDIR
   Yüzdürme yardımcısı veya can yeleğini seçmeden önce, kullanıcı aralarındaki fonksiyon farkını bilmelidir.
 • 100 Newton can yelekleri yüzmeyi bilenler ve bilmeyenlerin yakın sularda kullanımı için tasarlanmıştır.
 • 150 Newton can yelekleri yüzmeyi bilenler ve bilmeyenlerin en sert hava koşullarında kullanabilmeleri için tasarlanmıştır.
 • Yüzdürme yardımcıları, yüzmeyi bilenlere, yardımın yakın olduğu sularda extra yüzdürücülük sağlamak için tasarlanmıştır.


 •  

  ----
  M02400     Yetişkin Can Yeleği (EN ISO 12402-4)
      100N Can yelekleri yüzmeyi bilen ve bilmeyenlerin yakın sularda kullanımı için tasarlanmıştır. (EN ISO 12402-4)'e göre CE onaylıdır. 41kg.ve üzeri kullanıcılar içindir ve minimum 100N kaldırma kuvveti sağlar. İç kısmı kapalı hücre polietilen levhalardan oluşmaktadır. Yüksek görüş kabiliyetli oranj renkte kumaştan imal edilmiştir. Reflektörler SOLAS'a uygun ve 100cm2 dir. Bel kayışı toka ile güçlendirilmiştir. Standartlara uygun kolay monte edilebilir düdüğü ve can yeleği ışığı için yeri mevcuttur.

              
  Vest-100   100N   Yetişkin Can Yeleği (EN ISO 12402-4)
      Vest 100N Yetişkin Can yelekleri ,yüzmeyi bilen ve bilmeyenlerin yakın sularda kullanımı için tasarlanmıştır. (EN ISO 12402-4)'e göre CE onaylıdır.İç kısmı kapalı hücre polietilen levhalardan oluşmaktadır. Yüksek görüş kabiliyetli oranj renkte kumaştan imal edilmiştir. Reflektörler SOLAS'a uygun ve 100cm2 dir. Bel kayışı toka ile güçlendirilmiştir ve bacak arasından geçen tokası ile maksimum korunması sağlanmıştır. Standartlara uygun kolay monte edilebilir düdüğü ve can yeleği ışığı için yeri mevcuttur.

 • BEDENİNİZE UYGUN 100N YETİŞKİN CAN YELEĞİ SEÇİMİ İÇİN AŞAĞIDAKİ TABLOYU İNCELEYİNİZ.
 •    
  100 N Çocuk Can Yeleği   ISO 12402-4
      100N Çocuk Can yelekleri yüzmeyi bilen ve bilmeyenlerin yakın sularda kullanımı için tasarlanmıştır. ISO 12402-4'e göre CE sertifikasına sahiptir. Minimum 40N kaldırma kuvveti sağlar. İç kısmı kapalı hücre polietilen levhalardan oluşmaktadır. Yüksek görüş kabiliyetli oranj renkte kumaştan imal edilmiştir. Ayrıca bu can yeleği müşteri isteğine göre sarı renk kumaştan da üretilebilmektedir. Reflektörler SOLAS'a uygun ve 50cm2 dir. Bu can yeleği suyun içerisinde kullanıcının kafasını kavrayarak güç harcamadan sabit kalmasına olanak sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bel kayışı toka ile güçlendirilmiştir. Bacak arasından geçen tokası ile küçük yaştaki kullanıcıların tehlike anında maksimum korunması sağlanmıştır.Standartlara uygun kolay monte edilebilir düdüğü ve can yeleği ışığı için yeri mevcuttur.
 • ÇOCUĞUNUZUN BEDENİNE UYGUN 100N ÇOCUK CAN YELEĞİ SEÇİMİ İÇİN AŞAĞIDAKİ TABLOYU İNCELEYİNİZ.

 •    
  M02500   150N Yetişkin Can Yeleği, TS EN 396
      150N Can yelekleri yüzmeyi bilen ve bilmeyenlerin zor hava koşullarında kullanabilmeleri için tasarlanmıştır. EN396'ya göre CE ve TSE onaylıdır. 41kg. ve üzeri kullanıcılar içindir.İç kısmı kapalı hücre polietilen levhalardan oluşmaktadır. Yüksek görüş kabiliyetli oranj renkte kumaştan imal edilmiştir.Reflektörler SOLAS'a uygun ve 300cm2 dir.Üzerindeki kurtarma halkası acil durumlarda havadan ve denizden müdahale şansı verir.Bel kayışı iki adet krom halka ile maximum güvenlik sağlar. Bacakları kavrayan kayışlar 2 adet toka ile sabitlenmekte ve tehlike anındaki kurtarma sırasında vücut dengesinin korunmasını sağlamaktadır. Standartlara uygun kolay monte edilebilen düdüğü ve can yeleği ışığı için yeri mevcuttur.
              
  M02600   Martek Yetişkin Can Yeleği , SOLAS
      Martek Yetişkin Can yelekleri yüzme bilen ve bilmeyen, 43 ila 140 kg arası yetişkinler için tüm sularda ve zor hava koşullarında kullanılabilmesi için tasarlanmıştır. İkinci kemeri ile tutuculuğu takviye edilmiştir. Liman ve Kabotaj seferi yapan gemilerin yanısıra uluslararası sefer yapan yük ve yolcu gemilerinde de kullanılabilir. İç kısmı kapalı hücre polietilen levhalardan oluşmaktadır. Yüksek görüş kabiliyetli oranj renkte kumaştan imal edilmiştir. Dümen işareti sertifikasına sahiptir. 1 Temmuz 2010 itibariyle uygulanması zorunlu olan MSC düzenlemeleri 200(80) ekiyle 81(70) ve 207(81) ekiyle 48(66)'ya uygundur. Martek M02600 can yeleğinin M02515 ya da M02516 Martek can yelekleri ışıkları ile kullanılmasını tavsiye ederiz.

                 
  M02550   Martek Çocuk Can Yeleği , SOLAS
     
  Martek Çocuk Can yelekleri yüzme bilen ve bilmeyen, 15 ila 43 kg arası çocuklar için tüm sularda ve zor hava koşullarında kullanılabilmesi için tasarlanmıştır. İkinci kemeri ile tutuculuğu takviye edilmiştir. Liman ve Kabotaj seferi yapan gemilerin yanısıra uluslararası sefer yapan yük ve yolcu gemilerinde de kullanılabilir. İç kısmı kapalı hücre polietilen levhalardan oluşmaktadır. Yüksek görüş kabiliyetli oranj renkte kumaştan imal edilmiştir.Dümen işareti sertifikasına sahiptir. 1 Temmuz 2010 itibariyle uygulanması zorunlu olan MSC düzenlemeleri 200(80) ekiyle 81(70) ve 207(81) ekiyle 48(66)'ya uygundur. Martek M02550 can yeleğinin M02515 ya da M02516 Martek can yelekleri ışıkları ile kullanılmasını tavsiye ederiz.

                 
  M02540   Martek Bebek Can Yeleği , SOLAS
     
  Martek Bebek Can yelekleri 15 kg.a kadar olan bebekler için tüm sularda ve zor hava koşullarında kullanılabilmesi için tasarlanmıştır. İkinci kemeri ile tutuculuğu takviye edilmiştir.Liman ve Kabotaj seferi yapan gemilerin yanısıra uluslararası sefer yapan yük ve yolcu gemilerinde de kullanılabilir.Dümen işareti sertifikasına sahiptir. İç kısmı kapalı hücre polietilen levhalardan oluşmaktadır. Yüksek görüş kabiliyetli oranj renkte kumaştan imal edilmiştir. 1 Temmuz 2010 itibariyle uygulanması zorunlu olan MSC düzenlemeleri 200(80) ekiyle 81(70) ve 207(81) ekiyle 48(66)'ya uygundur. Martek M02540 can yeleğinin M02515 ya da M02516 Martek can yelekleri ışıkları ile kullanılmasını tavsiye ederiz.

                 
   
    Copyright © 1994 - 2017 Martek End. Malz. San. ve Tic. Ltd. Şti. - Tüm hakları saklıdır.